Dvoukřídlé dveře jsou jednou z variant, jak můžete vyplnit větší stavební otvor. Tedy ten stavební otvor, ve kterém by jednokřídlé dveře už nevypadaly dobře nebo by na ně nebylo při jejich otevření místo. Existuje omezení pro výběr těchto dveří?
Většina výrobců dnes nabízí všechny své modely dveří také ve dvoukřídlovém provedení, takže se nemusíte omezovat ani při vyšších nárocích na design či systém otevírání.
Překážkou nejsou ani materiály. Chcete dvoukřídlé skleněné dveře? Máte je mít. Pro všechny tyto interiérové dveře se nabízí také možnost bezobložkového provedení (panty se vrtají přímo do začištěného stavebního otvoru nebo je pořízena speciální skrytá zárubeň).
Standardní stavební otvor pro dvoukřídlové interiérové dveře s obložkovou zárubní je 135/202, 155/202, 175/202 a 195/202 cm (myšleno od finální podlahy). Příplatky za atypické rozměry se liší dle výrobců. U Sapeli jde například o patrně nejmenší příplatek a činí pouze 5%.
Dělení křídel pak může být symetrické nebo si můžete hlavní křídlo (s klikou) ponechat ve větším rozměru pro pohodlný průchod a vedlejší křídlo pak nechat úzké, tzv. asymetrické dělení.
Vedlejší křídlo není zabudováno pevně, ale lze jej otevřít odjištěním vrchní a spodní zástrče. V případě stěhování Vám umožní větší prostor pro manipulaci s nábytkem.
Typy dvoukřídlých dveří:
- Otočné – bez/falcové (dřevěné, skleněné)
- Posuvné dveře na stěnu po garnýži (dřevěné, skleněné)
- Posuvné do pouzdra (dřevěné, skleněné)
- Skládací (dřevěné)
- Reverzní (dřevěné)
- Kyvné (dřevěné, skleněné)
Specifickou odnoží dvoukřídlých dveří jsou paralelní či teleskopické posuvy do pouzdra, kdy se obě křídla zasouvají jen na jednu stranu zdi, a nebo teleskopický posuv proti sobě v případě vyšších rozměrů průchodu, kde už se dveře s nadsázkou dají označit jako „čtyřkřídlé“.