Renovace interiérových dveří je možnost, díky které nemusíme kupovat při rekonstrukci bytu zcela nové dveře. Jaké jsou klady a zápory renovace dveří, například obyčejných panelákových?
Co od renovace čekat a nad čím se zamyslet?
Zásadním faktem je skutečnost, že se opravuje jen povrch dveří a vnitřní konstrukce dveří zůstává původní. Proto je nutné se podívat na to, jaké dveře máme v úmyslu renovovat. Čím starší a lacinější dveře jsou, tím rychleji vysychají a jejich vnitřní konstrukce ztrácí svoje vlastnosti jako je zvuková izolace, rovnost a mechanická odolnost.
Dřevěné dveře se renovují broušením, případným tmelením, a nakonec novým nátěrem nebo potažením tapetou či folií. Všechny varianty jsou značně náročné, a to především časově.
Renovace obyčejných dveří
Zákazník se nás často ptá, zda je možné zrenovovat původní dveře z panelových domů. Obyčejné panelákové dveře jsou nejčastěji foliované či tapetované.
U těchto úprav jsou poškození většinou nevratná, a pokud by měly dveře vypadat zase hezky, musí se obrousit, znovu potáhnout fólií či natřít. První varianta je pro běžného smrtelníka téměř nerealizovatelná, tak aby dveře hezky vypadali pro velkou technickou náročnost. Druhá varianta přichází v úvahu, pokud máte dostatek času a chuti, ale chce to velkou dávku trpělivosti a preciznosti, aby byl výsledek stoprocentní.
Nechat si obyčejné dveře zrenovovat od firmy se jednoznačně nevyplatí, protože náklad na renovaci zdaleka přesáhne cenu nových obyčejných dveří.
Za zmínku stojí, že pokud máte laminátové či dýhované dveře a obložky, na drobné oděrky postačí truhlářský vosk v požadované barvě či retušovací fixy, které jsou běžně k dostání.
Renovace hodnotných dveří
Jiná situace je u dveří, které jsou historické, kvalitní, masivní, mají sentimentální či jinou hodnotu. Pokud máte takové interiérové dveře, byla by spíše škoda je vyměnit za nové. V tomto případě ale počítejte s vysokou cenou za náročnost renovace nebo se spoustou vlastního času. Dveře se musejí precizně brousit a několikrát lakovat. Čím více jsou dveře členité a zdobné, tím je časová náročnost nebo nákladnost renovace dveří vyšší.
Kdy se dveře vyplatí renovovat:
- Mají historickou či jinou sentimentální hodnotu.
- Mají skleněnou výplň, která již není k dostání.
- Jsou z masivního dřeva, laminátu či jsou dýhované.
- Pokud renovuji zároveň pro zábavu – kutilství.
Kdy se dveře nevyplatí renovovat:
- Jsou obyčejné, velmi staré, proschlé, prohnuté a na jejich renovaci chceme najmout firmu.
Závěrem
Vzhledem k finanční nebo časové náročnosti tedy u obyčejných dveří většinou lidé volí variantu případného obroušení starých zárubní, jejich nátěr a nové interiérové dveře.
Pokud chcete interiér pozvednout, nákladnějším, ale velmi elegantním řešením je také tzv. obklad kovové neboli ocelové zárubně (OKZ) spolu s novými dveřmi. Jde o dřevěné obložky, které se montují přímo na ocelovou zárubeň a není nutné stará futra vybourávat.
Pokud se rozhodnete pro jednu z těchto variant, doporučujeme před koupí nových dveří i zárubní staré ocelové zárubně řádně proměřit, nejlépe odborníkem. Velmi často jsou tyto staré zárubně zkroucené, prohnuté, zúžené a nové dveře do nich se musí objednat na míru nebo upravit při montáži.